دکتر جهانگیری از افزایش سطح حمایت مالی از طرح‌های علمی و پژوهشی از ۱۰ میلیون ریال به ۳۰ میلیون ریال داده همچنین گفت اشخاصی که دارای شرایط و طرح‌های علمی قابل‌قبول باشند می‌توانند از کسر خدمت این سازمان استفاده کنند و به‌صورت سرباز پژوهشگر جذب شوند.

به گزارش خبرنگار سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری آذربایجان شرقی، مسئول سازمان بسیج علمی استان در جمع اساتید و نخبگان بابیان اینکه امروزه جوانان زیادی دارای طرح‌های علمی، پژوهشی می‌باشند ولی به‌خوبی حمایت و راهنمایی نمی‌شوند از ضرورت تشکیل کارگروه‌های حمایتی و بررسی طرح‌های دانشجویان و نخبگان خبر داد و گفت: هدف اصلی از این کار و افزایش بودجه حمایتی ترویج فرهنگ تحقیق و پژوهش است همچنین انتظار می‌رود با افزایش مبلغ حمایتی طرح‌ها قوی‌تر و بهتر شوند.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه تاکنون استقبال خوبی انجام‌ نشده از اساتید خواست تا از اطلاع‌رسانی به دانشجویان دریغ نکنند. این‌ یک امتیاز برای دانشجویانی است که می‌خواهند روی طرح‌های خود کار کنند و نیاز به پشتیبانی مالی دارند و این مبلغ نوعی مشوق آنان برای کاربر روی پروژه‌ها خواهد بود.

همچنین وی خاطرنشان کرد طرح‌های قوی و خوبی که نیاز آنان بیشتر از ۳۰ میلیون ریال باشد با تأیید کارگروه مبلغ حمایتی تا ۵۰ میلیون ریال قابل‌ افزایش می‌باشد.

مسئول بسیج علمی، پژوهشی و فناوری گفت در قبال طرح‌هایی که به رفع نیازهای استانی بخصوص دفاعی و نظامی بپردازند امتیازات دیگری مانند کسر خدمت سربازی و سرباز پژوهشگر به دانشجو داده می‌شود تا بدون انجام فعالیت‌های نظامی به کار تحقیق و پژوهش در این قسمت بپردازد. البته جذب به‌صورت سرباز پژوهشگر نیازمند شرایطی است که ازجمله آنان داشتن تحصیلات تکمیلی، رزومه علمی قوی و دوره تکمیلی بسیج می‌باشد.

کسانی که اقدام به جذب در این سازمان می‌کنند باید قبل از تعیین محل خدمت با در دست داشتن مدارک به بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان مراجعه نمایند.

دکتر جهانگیری همچنین خبر از ایجاد ۳ مرکز ماندگار رشد محاسبات پیشرفته عددی، مرکز زیست‌فناوری و مرکز مکاترونیک در مراغه خبر و ایجاد ۲ مرکز رشد نانو و رباتیک نیز در آینده نزدیک خبر داد تا در اختیار کسانی که نیاز به پشتیبانی مالی ندارند و محلی برای پیاده‌سازی طرح‌ها و پروژه‌های خود می‌خواهند قرار بگیرد.

همچنین ۳ مرکز هدایت زیست فناوری، گیاهان دارویی و چرم و کفش راه‌اندازی خواهد شد.

جهانگیری از راه اندازی ۷ پایگاه علمی بسیج در سطح استان خبر داد که ۳ عدد از آن‌ها در تبریز و مابقی در سراب، مراغه، مرند و شبستر قرار دارند و در صورت پیاده‌سازی درست و کارآمد این پایگاه‌های علمی در تمام شهرستان‌های استان پیاده‌سازی خواهند شد.

همچنین ۳ کارگروه مطالعات میدانی صنعت، کشاورزی و زیست‌فناوری در استان تشکیل خواهد شد.

وی افزود اکنون نیازمند یک جهاد علمی در سطح کشور می‌باشیم که این خود نیز نیازمند ایجاد قرارگاه‌های علمی است تا به جمع‌آوری و بررسی طرح‌های علمی بپردازند و درصورت تائید آن‌ها را به مراکز علمی استان ارجاع دهند.

پسندیدن(0)نپسندیدن(0)