به گزارش اعطا خبر منصور حقیقت پور  با اشاره به کودتای اخیر ترکیه و نقش کشورهای غربی در وقوع آن، اظهار داشت: این کودتا دولتمردان تُرک را کمی آگاه کرد تا بین دوست و دشمنان خویش تمییز قائل شوند و بدانند که کشورهایی مثل آمریکا، عربستان، اسرائیل، قطر و امارات با ترکیه خصومت دارند.

وی افزود: اردوغان باید در روابط خود با ناتو و اتحادیه اروپا تجدیدنظر کند و رفتارهایی که طی ماه‌های اخیر با روس‌ها داشت را اصلاح نماید، ترکیه باید بداند که بهترین دوست و شریک برای وی ایران است.

این کارشناس مسایل ترکیه در پاسخ به سوالی مبنی بر علت نقش آفرینی آمریکایی‌ها در کودتا علی‌رغم برقراری روابط نسبتا مناسب آنکارا-واشنگتن، ابراز کرد: اردوغان ارتباط خوبی را با آمریکا و عربستان برقرار کرد اما نتوانست به صورت ۱۰۰ درصدی تابع آن‌ها باشد و خواسته‌هایشان را برآورده کند، در مصر نیز همین اتفاق افتاد و مُرسی با وجود دراز کردن دست دوستی به سمت آمریکا، از طریق کودتای نظامی کنار گذاشته شد تا السیسی روی کار آید.

وی توضیح داد: از سویی دیگر عربستان و ترکیه بر سر رهبری بر جهان اهل سنت با یکدیگر رقابت می‌کنند و اردوغانی که رویای تشکیل ترکیه‌ای بزرگ را در سر می‌پروراند حاضر نیست رهبری جهان اهل سنت را به عربستان واگذار نماید، لذا آل سعود با حذف اردوغان درصدد حکومت بلامنازع بر سنی‌ها بود.

نایب رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی در پاسخ به سوال آناج در خصوص اینکه دست‌های پشت پرده کودتا چه کسانی بودند، خاطرنشان کرد: در روز کودتا جنگنده‌های ارتش سوخت خود را از پایگاه اینجرلیک ناتو، مستقر در خاک ترکیه دریافت می‌کردند و این ناتو بود که از شورشی‌ها حمایت می‌کرد.

وی یادآور شد: علی‌رغم تمام خطاهای سیاسی و استراتژیک اردوغان بازهم این بشار اسد بود که از دموکراسی حمایت و کودتا را محکوم کرد، احساس من بر این است که رئیس جمهور ترکیه در مواضع خود تغییراتی را خواهد داد و به سمت ایران و روسیه سوق خواهد یافت.

منبع : آناج

پسندیدن(0)نپسندیدن(0)