به گزارش اعطا خبر؛  محمد صادق پورمهدی ظهر امروز در نشست شورای فرهنگی، اجتماعی ستاد احیای دریاچه ارومیه، با اشاره به اینکه سیاست دولت در سال ۹۴ و ۹۵ بر تثبیت وضعیت دریاچه ارومیه متمرکز شده است اظهار داشت: تراز دریاچه ارومیه براساس آخرین آمار با افزایش ۵۴ سانتی نسبت به سال پیش از آن، به ۱۲۷۰,۸۰ متر از سطح آب‌های آزاد بوده است که در مجموع با افزایش ۱.۱ میلیارد متر مکعبی، حجم دریاچه به بیش از ۳ میلیارد متر مکعب رسیده است.

وی افزود: نزدیک به ۹۰ درصد برنامه‌های دولت برای تثبیت دریاچه ارومیه علی رغم کاهش ۳ درصدی بارندگی، در سال ۹۴ محقق شده است.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی، با تاکید بر اینکه آب، به عنوان مسئله اول کشور مطرح است، گفت: نباید از یاد ببریم که حیات و ممات ما به مسئله آب وابسته است و کاهش آن یکی از چالش‌ها و مسائل اصلی در کشور است.

وی ادامه داد: در دیدار اخیر با استاندار کرمان، وی از انتقال ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب از خلیج فارس با هزینه ۸ هزار تومانی برای هر متر مکعب سخن گفت که نشان می‌دهد حیات و ممات استانی مانند کرمان به این ماده آشامیدنی وابسته است و خوشبختانه ما در آذربایجان شرقی به چنین مرحله‌ای نرسیده‌ایم.

پورمهدی، با اشاره به ضرورت فرهنگ سازی برای تغییر الگوی مصرف آب در استان، خاطرنشان کرد: متاسفانه نتوانسته‌ایم به هر دلیلی این موضوع مصرف بهینه آب را به صورت تمام و کمال به متن جامعه منتقل کنیم که آب مسئله‌ای ملی است که زندگی ما با آن پیوند خورده است.

وی افزود: ائمه جماعت، شوراها، فرمانداران، مسئولین، سمن‌ها و سایر نهادها می‌توانند کمک‌های موثری در این زمینه انجام دهند و باید از کلی گویی خارج شده و کارها را همانگونه که خوب شروع کرده‌ایم، خوب تمام کنیم.

پسندیدن(0)نپسندیدن(0)