به گزارش خبرنگار عطاخبر، علی جهانگیری در گفت‌وگو با خبرنگاران، با اشاره به توجه ویژه دولت به علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان، اظهار داشت: در حال حاضر ۸۳ شرکت دانش‌بنیان در آذربایجان شرقی فعالیت دارد که سهم استان از مجموع شرکت‌های دانش‌بنیان کشور ۳٫۶ درصد بوده که از ۲ هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور در رتبه چهارم قرار داریم.

وی افزود: با پیگیری‌های مسئولان ارشد استانی و اقدامات مؤثری دیگر، اخذ مجوز منطقه ویژه علم و فناوری در آذربایجان شرقی انجام‌شده که از مسائل اساسی در بخش خصوصی و شرکت‌های تولیدی و صنعتی بوده ولی متأسفانه استقبال از ثبت‌نام شرکت‌ها بسیار کمرنگ بوده است.

مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی، با اشاره به اینکه تاکنون ۴۲۱ شرکت‌های تولیدی و صنعتی آذربایجان شرقی در سایت ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: حدود ۵۰ درصد از این شرکت‌ها با گذشت زمان هنوز برای تکمیل مدارک اقدام نکرده‌اند و برای پیگیری این نوع مسائل با برگزاری جلسات و اطلاع‌رسانی‌ها قصد داشتیم با تبیین امتیازات شرکت‌های دانش‌بنیان، استقبال را افزایش دهیم.

وی ادامه داد:  وظیفه خود شرکت‌هاست تا برای ثبت‌نام اقدام کنند و دولت در این زمینه هیچ اختیاراتی ندارد و وظیفه آن در حد مشوق و اطلاع‌رسانی است.

جهانگیری، با تأکید بر اینکه هیچ استانی به اندازه آذربایجان شرقی به شرکت‌های دانش‌بنیان توجه ندارد، گفت: در حال حاضر بیش از ۲۰ سازمان از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت می‌کند و در همین راستا ستاد دانش‌بنیان در استان تشکیل یافته و هدف از تشکیل این ستاد بهبود فضای کسب‌وکار و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است.

وی با اشاره به اینکه در راستای حمایت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان، سال گذشته نمایشگاه علم و فناوری در تبریز دایر شده بود، اضافه کرد: با گشایش این نمایشگاه‌ها فضایی برای شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد می‌شود تا با معرفی محصولات و فناوری‌های شرکت‌ها، سرمایه‌گذار و مشتری پیدا کنند و امسال نیز نمایشگاه علم و فناوری در آبان ماه در تبریز برپا می‌شود.

مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی، بابیان اینکه هدف از برپایی نمایشگاه‌های علم و فناوری صرفاً برای بازدید مسئولان و تعریف از محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان نبوده و این نوع دیدگاه‌ها بایستی تغییر یابد، اظهار کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان باید محصولات و فناوری‌های خود را به سمت تجاری‌سازی سوق دهند.

وی تأکید کرد: افرادی که قصد دانش‌بنیان کردن شرکت‌ها و تجاری‌سازی محصولات خود را دارند، بایستی آگاه باشند که از این مرحله به بعد، پا به عرصه تجارت گذاشته‌اند و باید به شرایط توجه داشته باشند.

جهانگیری با تأکید بر اینکه هر یک از طرح‌های دانش‌بنیان بایستی توجیه مالی، اقتصادی و فنی داشته باشد، گفت: منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی آمادگی دارد تا هزینه و اعتبار مالی طرح‌ها را تأمین کند و اگر برای طرح توجیه اقتصادی تدوین نشود، نباید انتظار داشته باشیم تا طرح پیشرفت کرده و تسهیلات دریافت کند.

وی با اشاره به اینکه از مجموع ۸۳ شرکت دانش‌بنیان فعال در آذربایجان شرقی، حدود ۶۴ شرکت دانش‌بنیان نوپا و کوچک هستند، گفت: تعدادی از شرکت‌های دانش‌بنیان آذربایجان شرقی تولیدی و ۵ شرکت دیگر نیز صنعتی هستند و این ۵ شرکت صنعتی را با تلاش‌های مستمر به سمت دانش‌بنیان سوق داده‌ایم و تصمیم بر این بود تا با سوق شرکت‌های صنعتی به سمت دانش‌بنیان، سایر شرکت‌ها را تشویق کنیم.

مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی تصریح کرد: برای شرکت‌های نوپای دانش‌بنیان حدود یک میلیارد و دویست میلیون تومان اعتبار تخصیص‌یافته و برای ۵ شرکت دانش‌بنیان صنعتی استان هرکدام حداقل ۱۰ میلیارد تومان توانسته‌اند اعتبار دریافت کنند.

جهانگیری، بابیان اینکه تنها تعداد محدودی از شرکت‌های دانش‌بنیان توانسته‌اند محصولات تولیدی خود را صادر کنند، افزود: هر یک از شرکت‌هایی که قابلیت دانش‌بنیانی دارند برای ثبت‌نام اقدام کنند به‌طوری‌که دولت در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان محدودیتی نخواهد داشت.

مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی، خرید محصولات تولیدی شرکت‌های دانش‌بنیان را از اولویت‌های دستگاه‌های دولتی آذربایجان شرقی دانست و بیان داشت: آذربایجان شرقی اولین استانی است با دستور استاندار ادارات موظف به خرید محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان هستند و هر دستگاه دولتی و مدیران با خرید محصولات تولیدی از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه از سال ۹۲ به بعد نزدیک به ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص‌یافته است، افزود: شرکت‌های تولیدی و صنعتی زمانی می‌توانند مشمول معافیت مالیاتی شوند که به سمت دانش‌بنیان بودن حرکت کنند.

جهانگیری خاطرنشان کرد: اعتبارات شرکت‌های دانش‌بنیان از بدو شروع به‌کار دولت یازدهم نه‌تنها کمتر نشده بلکه افزایش‌یافته و این در حالی است که اغلب شرکت‌ها و واحدهای تولیدی با مشکل کمبود سرمایه در گردش مواجه شده‌اند و می‌توانند با دانش‌بنیان کردن شرکت‌های خود از تسهیلات این بخش بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به اینکه تبریز به «شهر خلاق در حوزه علم و فناوری» تبدیل می‌شود، افزود: آذربایجان شرقی در حوزه علم و فناوری به استان پایلوت تبدیل‌شده و تمامی شرایط و امتیازات ملی شامل استان می‌شود و هر شرکت دانشگاهی و خصوصی که تصمیم به دانش‌بنیان کردن شرکت‌ها را داشته باشند هزینه ثبت‌نام را منطقه ویژه علم و فناوری پرداخت می‌کند.

انتهای پیام/

پسندیدن(0)نپسندیدن(0)